Лекции.Орг


Поиск:
Kiedy koronowano Bolesława Chrobrego? 1025
Wymień najsłynniejszą insygnie koronacyjną królów Polski? Polskie insygnia koronacyjne, regalia królów polskich – oznaki władzy, godności i stanu królewskiego królów polskich używane podczas ceremonii koronacyjnych. Były nimi: korona, jabłko, berło, miecz.

Kto sprowadził do Polski Krzyżaków? 1226 Konrad Mazowiecki sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Początkowo mają oni pomóc w podbiciu pogańskich Prusów. Z czasem Krzyżacy rosną w potęgę, ich obecność w kraju zaczyna zagrażać bezpieczeństwu Polski.

Z jakim wydarzeniem historycznym wiąże się legenda o Lajkoniku?

Kto i kiedy założył akademię (Uniwersytet Jagielloński) w Krakowie? powstał staraniem króla Kazimierza III Wielkiego 12 maja 1364r.

Uniwersytet (studium generale) został założony w 1364 w Kazimierzu z fundacji Kazimierza III Wielkiego i odnowiony w 1400 w Krakowie przez Władysława II Jagiełłę z fundacji Jadwigi Andegaweńskiej. W 1817 nadano mu nazwę Jagielloński, by podkreślić jego związki z tą dynastią.

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie? 1944 Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 2 października). Jego głównym celem jest wyzwolenie stolicy spod władzy Niemców i zdobycie suwerenności. Powstanie zostaje stłumione, Warszawa obrócona w gruzy, a powojenny polski rząd tworzą komuści zależni od Związku Radzieckiego.

Wymień nazwiska prezydentów RP po 1989 roku?

Prezydenci III Rzeczypospolitej Polskiej

1. Wojciech Jaruzelski 19.07.1989-22.12.1990

2. Lech Wałęsa 22.12.1990-22.12.1995

3. Aleksander Kwaśniewski 22.12.1995-23.12.2005

4. Lech Kaczyński 23.12.2005 -

Z jakim wydarzeniem kojarzy się 13 grudzień? 1981 13 grudnia generał Wojciech Jaruzelski wprowadza stan wojenny. Zostaje zarządzona godzina policyjna, ograniczeniu ulegają prawa obywatelskie, wojsko kontroluje wszelkie formy działalności obywateli. Jak później będą tłumaczyć władze komunistyczne, stan wojenny miał zapobiec interwencji zbrojnej w Polsce przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego.

Maj (1791)конституция

CudnadWisłą? W dniu 15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej też Cudem nad Wisłą oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny.

Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu.

W tym dniu, w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywa się Apel Poległych. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza ma miejsce Honorowa Zmiana Warty z udziałem najwyższych władz państwowych.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest obchodzone w Kościele Katolickim na całym świecie. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez rok mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska.

15 sierpnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze. Do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze idą piesze pielgrzymki z całej Polski. Modląc się i śpiewając pokonują przez kilkanaście dni nawet setki kilometrów.

Rok założenia Związku Zawodowego Solidarność (z czym kojarzy się Sierpień 1981)

Koniec “propagandy sukcesu” (jak określano okres rządów Gierka) nastąpił w 1980 roku. Przez Polskę przetoczyła się szczególnie silna fala strajków (po kolejnej podwyżce cen), w Gdańsku robotnicy zawiązali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

Tym razem PZPR nie zdecydowała się na użycie siły – negocjacje zakończyły się podpisaniem tzw. porozumień sierpniowych (31 VIII 1981) i powstaniem niezależnej organizacji związkowej – NSZZ “Solidarność”, na której czele stanął robotnik z Gdańska, Lech Wałęsa. Edward Gierek został zmuszony do ustąpienia, a jego miejsce zajęli Stanisław Kania, a następnie od października 1981 r gen. Wojciech Jaruzelski.

Co wiesz o odsieczy Wiednia ( Jan III Sobieski wsławił się w odsieczy wiedeńskiej, rozgramiając wojska tureckie oblegające Wiedeń w 1683 roku.)

Pytania z geografii Polski

Wymień krainy geograficzne Polski (niency, czechy, slowacja, bialorus, litva, rosja)

Wymień Parki Narodowe w Polsce ( Białowieski Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy).

Najważniejsze rzeki i jeziora w Polsce?( Odra, Wisla, Warta, Bug)

- jezioro Wloclawske (Wloclaw)

- jezioro Maruz (Waplewo)

- jezioro Krasne (okolice Lublinu)

- jezioro Malta (Poznan`)

Czy Polska leży nad morzem? Baltyjskie morze/ na północy(Gdynja, Gdan`sk, Ustka)

Najważniejsze miasta Polski? Warshawa, Gdansk, Krakow, Wroclaw.

Gdańsk z tysiącletnią, burzliwą historią jest jednym z najstarszych miast Polski.. Pod opieką Neptuna, króla mórz i oceanów zachwyca turystów i artystów. Od 997 roku (pierwsza wzmianka) leżało w granicach państwa pierwszych Piastów, w XIV wieku zajęli je Krzyżacy, a w XV wróciło do Polski, gdzie zapoczątkowało złoty wiek rozwoju gospodarczego. Po II rozbiorze (1773) Polski miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego. Po odzyskaniu niepodległości (1918) Wolne Miasto Gdańsk zamieszkiwali Polacy i Niemcy.

To właśnie tu 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa (obrona Westerplatte), a sierpień 1980 roku i powstanie Solidarności dało początek upadku komunizmu w Europie Środkowej. Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata.

Z Gdańska pochodzi dwóch laureatów Nagrody Nobla: Lech Wałęsa, przywódca Solidarności (nagroda pokojowa 1983) i Gunter Grass, autor m.in. „Blaszanego bębenka” (nagroda w dziedzinie literatury 1999).

W Trójmieście z pewnością każdy znajdzie coś interesującego i atrakcyjnego. W Gdańsku koniecznie trzeba przejść się Drogą Królewską, wspiąć się na wieżę Kościoła Mariackiego, w Muzeum Narodowym obejrzeć słynny tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. W kościele św. Katarzyny posłuchać jedynego w kraju czynnego carillonu (melodii 49 dzwonków wieżowych), a w Katedrze Oliwskiej jednych z najcenniejszych w Europie monumentalnych organów. W Gdyni zwiedzić legendarne statki, podwodny świat oceanarium i wybrać się statkiem na wycieczkę morską. Szczególnym miejscem bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 roku jest przylądek Westerplatte. Na koniec fascynującej wycieczki miło pospacerować po molo w Sopocie i usiąść w jednej z licznych kawiarni z widokiem na morze.

Warszawa o d czterech stuleci jest stolicą Polski z bohaterską Syrenką w herbie. Leży w sercu Europy, nad Wisłą i liczy 1,7 mln mieszkańców. Tętniąca życiem metropolia jest dziś centrum politycznym, gospodarczym i kulturalnym kraju, łączy dramatyczną historię i bogate tradycje z dynamiczną nowoczesnością. Przybyszów zadziwia różnorodnością, wzrusza tragiczną przeszłością, fascynuje niepowtarzalną atmosferą.

W Warszawie koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta, przejść się Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, odwiedzić Łazienki i Wilanów. Warto wybrać się na Powązki – jedną z najstarszych nekropolii w Europie, a także do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy w 1944 roku zginęli za wolną Polskę i stolicę. Bolesne refleksje budzą pamiątki i ślady obecności polskich Żydów – Synagoga Nożyków, Umschlagplatz, Pomnik Bohaterów Getta.

Ciekawym miejscem jest warszawska Praga, dzielnica nie zniszczona w czasie wojny, z atrakcyjnym ZOO. Przykładem socrealistycznej architektury z lat 50 jest zabudowa MDM-u przy Placu Konstytucji i Pałac Kultury (234,5 m)– wciąż najwyższa budowla w kraju, z której można obejrzeć panoramę stolicy.

Kraków, położony nad Wisłą, drugi w kraju po Warszawie pod względem liczby mieszkańców (blisko 800 tys.) i powierzchni jest miastem wyjątkowym. Dawna stolica Polski (do 1611 roku), siedziba królów, pełna cennych zabytków, muzeów, teatrów, uroczych knajpek żyje w symbiozie z bogatą przeszłością, łączy ponad tysiącletnią tradycję z nowoczesnością. Przyciąga turystów niezwykłą urodą, niepowtarzalnym klimatem, krakowską magią.

Gród założony przez legendarnego księcia Kraka na wzgórzu wawelskim przez wieki szczycił się mianem najważniejszej metropolii w Polsce. Największy rozkwit przeżywał w XIV-XVI wieku. Wtedy powstały najcenniejsze do dziś zabytki: Sukiennice, kościół Mariacki, większość zabudowy dzisiejszego Starego Miasta, nowe fortyfikacje z Barbakanem. Stare centrum Krakowa z zespołem zabytkowym zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tu ponad 600 zabytkowych obiektów, z czego 10 najwyższej klasy międzynarodowej. Wśród nich jest kościół Mariacki z przepięknym gotyckim ołtarzem, wyrzeźbionym przez Wita Stwosza (1477-89) i Rynek Główny – największy średniowieczny rynek w Europie.

Na wzgórzu wawelskim stoi zamek królewski i katedrą metropolitalna. Wawel był rezydencją Jagiellonów, jednej z najpotężniejszej dynastii XIV-XVI wieku w Europie, miejscem koronacji i siedzibą władców Polski przez ponad sześć wieków. W katedrze znajdują się sarkofagi królów polskich, w podziemiach świątyni krypty nagrobne wielkich Polaków.

Dziś Kraków jest jednym z ważnych europejskich ośrodków kultury, nauki, sztuki i turystyki. Mieści się tu wiele muzeów (najstarsze w Polsce Muzeum Czartoryskich z imponującą kolekcją malarstwa), kilkanaście teatrów (Teatr Stary i Teatr Stu), 15 wyższych uczelni, filharmonia, galerie, kluby, kabarety (Piwnica pod Baranami). Na uwagę zasługują ważne międzynarodowe festiwale, imprezy kulturalne i naukowe.

Wrocław, położony nad Odrą, poprzecinany jej dopływami i kanałami jest miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Należy do najstarszych, największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska, licząca ok. 650 tys. mieszkańców szczyci się niezwykłą urodą i burzliwą, bogatą historią.

W wieku X Wrocław wszedł w skład tworzącego się państwa polskiego. Usytuowany na skrzyżowaniu szlaków handlowych ówczesnej środkowej Europy w wieku XIV-XVII przeżywał „złoty wiek”, imponujący rozwój handlu, gospodarki i kultury. W roku 1741, podobnie jak reszta Śląska, pod nazwą Breslau znalazł się w granicach państwa pruskiego, jednak wciąż był ważnym ośrodkiem polskiej kultury. Podczas II wojny światowej i walk o Wrocław w gruzach legło 70% jego zabudowań.

Ślady przeszłości miasta można odnaleźć w jego budowlach. Monumentalne, gotyckie kościoły sąsiadują z barokowymi pałacami i klasycystycznymi gmachami użyteczności publicznej.

Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, perła Wrocławia. Tutaj w doskonałym stanie zachował się jeden z najcenniejszych w Europie zespół architektury sakralnej z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela (XIV w.). Z tego samego okresu pochodzi również wrocławski Ratusz (XIV-XV w.) z zegarem o jednej wskazówce, pokazującej fazy księżyca.

Niezwykłe wrażenie robi pokryte złoceniami i malowidłami, pełne rzeźb barokowe wnętrze Auli Leopoldina, która mieści się w XVIII-wiecznym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Metropolia dolnośląska przyciąga turystów zielenią. Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, Ogród Botaniczny z największą w Polsce kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, założony w 1865 roku zachęcają do spacerów i wypoczynku.

We Wrocławiu koniecznie trzeba zobaczyć Panoramę Racławicką, obraz 120 x 15 metrów, który znajduje się w gigantycznej Rotundzie.

Nową atrakcją miasta jest multimedialna fontanna przed wrocławską Halą Stulecia, otwarta 1 maja 2010 roku. Magiczne widowisko, łączące animację wody ze światłem i dźwiękiem jest jednym z nielicznych takich projektów w Europie.

Dziś Wrocław jest przede wszystkim wspaniałym ośrodkiem kultury, bogatym w teatry, kina, operę, teatr muzyczny, muzea, galerie. Odbywa się tu wiele festiwali o randze międzynarodowej, takich jak „Wratislavia Cantas”, „Jazz nad Odrą”, Przegląd Piosenki Aktorskiej. Nocną rozrywkę zapewniają turystom liczne kluby, puby, restauracje.

Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski? Krakow do 1611r.

Wymień najważniejsze budowle średniowieczne w ważniejszych miastach Polski

Przez jakie miasta przepływa rzeka Wisła? ( Gdan`sk, Bydgoszcz)

Jakie duże polskie miasta są położone nad Bałtykiem? Gdynja, Gdan`sk, Ustka

Pytania ogólne

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 454 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

621 - | 583 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.