При всякому пораненні ушкоджуються кровоносні судини, тому воно супроводжується кровотечею. Кровотеча може бути невеликою і для її зупинення досить накладеної пов'язки, вона також може бути дуже сильною, загрозливою для життя. У цьому випадку необхідно використовувати спеціальні способи зупинення кровотечі, які повинні бути здійснені негайно.
Розрізняють артеріальну, венозну і капілярну кровотечі.
Артеріальна кровотеча, що виникає при ушкодженні артерії, пізнається за яскраво-червоним кольором крові, що виштовхується із судини струменем, у вигляді фонтана. Артеріальна кровотеча небезпечна для життя, тому що за короткий проміжок часу людина може втратити велику кількість крові.
Для зупинення артеріальної кровотечі існує кілька способів.
Пальцеве притискання артерії.
Оскільки кров тече в напрямку від серця, кровотечу можна зупинити, притиснувши артерію вище від місця поранення. Найлегше це зробити там, де артерія проходить поблизу кістки чи над нею. Наприклад, якщо рана розташована на передпліччі, артерію можна притиснути до плечової кістки з внутрішнього боку плеча, знайти попередню її пульсацію. Спочатку потрібно вивчити цей спосіб на собі чи на комусь іншому і знаходити артерію за її пульсацією (мал. 1).
Мал. 1. Пальцеве притиснення артерії при кровотечі з рани передпліччя.
При рані на стегні стегнову артерію знаходять у верхній частині стегна під пахвинною складкою і притискують її кулаком (мал. 2).
Мал. 2. Пальцеве притиснення артерії при кровотечі з рани на стегні
Скроневу артерію притискають попереду мочки вуха до виличної кістки.
При кровотечі з рани, розташованої на шиї, сонну артерію притискують на боці поранення нижче від рани. Пульсацію можна знайти збоку від трахеї
(мал. 3)
Мал. 3. Пальцеве притиснення артерії при кровотечі з рани на шиї.
Варто мати на увазі, що притискання артерії до кістки вимагає значних зусиль, і пальці швидко стомлюються. Навіть дуже сильна людина не може цього робити понад 15—20 хв. Місця притиснення артерій показані на мал. 4.
Мал. 4. Найзручніші місця (1-12) притискання артерій
При пораненні кінцівок артеріальну кровотечу зупиняють накладенням чи закрученням джгута вище від місця поранення, за можливості ближче до нього. Місця накладення чи закручення джгута показано на мал. 5.
Мал. 5. Місця (1—6) накладення чи закручення джгута
1) на гомілку; 2) на стегно; 3) на передпліччя; 4) на плече; 5) на плече високо з прикріпленням до тулуба; 6) на стегно високо з прикріпленням до тулуба
Зупинення кровотечі за допомогою закручення.
При наданні само- і взаємодопомоги в осередках аварій і катастроф навряд чи можна розраховувати на наявність кровоспинних джгутів, тому використовують закручення. Накладення закручення полягає в тому, що кінцівку вище від місця поранення обв'язують скрученою у вигляді джгута хусткою, мотузкою тощо, а потім, просунувши в утворене кільце ціпок або якийсь предмет, обертають його доти, поки кінцівка не виявиться перетягнутою, а кровотеча зупиниться (мал. 6).
Мал. 6. Припинення артеріальної кровотечі закручуванням:
а – зав язування вузла;
б – закручування за допомогою палички;
в – закріплення палички
За наявності спеціального кровоспинного джгута зупиняти кровотечу краще за його допомогою. Джгут являє собою гумову трубку чи смужку з гачком на одному кінці і ланцюжком на іншому
Гумовий джгут беруть за кінці, трохи розтягують, обводять навколо кінцівки 2—3 рази, попередньо підклавши під нього тканину, і закріплюють одне з кілець ланцюжка за гачок (мал. 7.)
Мал. 7. Етапи (а-г) накладання гумового джгута
Якщо рана розташована біля основи кінцівки (верхня частина плеча чи стегна), джгут накладають у вигляді вісімки: охопивши кінцівку 2—3 обертами джгута, обводять його навколо тулуба і фіксують. Імпровізованим джгутом може служити поясний ремінь (мал. 8). Потерпілого із закрученим джгутом після накладення на рану пов'язки терміново відправляють у лікувальний заклад для остаточного зупинення кровотечі. Варто пам'ятати, що джгут можна тримати не більш як 1 — 1,5 год, інакше настане змертвіння тканин. Якщо цей термін минув, а потерпілому не надано лікарську допомогу і кровотеча відновилася, необхідно знову передавити артерію. Для контролю за терміном, що пройшов після накладення джгута, до нього чи під ним прикріпляють записку (бирку) із зазначенням дати, години і хвилини його накладання.
Мал. 8. Використання поясного ременя чи джгута:
а, б, в, г, — етапи накладення поясного ременя як джгута;
При пораненнях кінцівок можливе тимчасове зупинення кровотечі шляхом максимального згинання кінцівки і фіксації її в цьому положенні. Так, при пораненні гомілки в підколінну ямку кладуть валик, зроблений з вати і марлі, ногу згинають у колінному суглобі до кінця і в такому положенні фіксують ременем, бинтом, рушником, косинкою. Такий самий спосіб використовують при пораненні передпліччя.
Руку згинають у ліктьовому суглобі. При пораненні стегна у верхній його частині, коли джгут накласти неможливо, ватно-марлевий валик кладуть у пахвинну ділянку, а стегно максимально притискають до живота і фіксують (мал.9).
Мал. 9. Припинення кровотечі шляхом максимального згинання кінцівки
Кровотеча з вени пізнається за темно-червоним, вишневим кольором крові, що випливає з рани струменем, але повільно, спокійно, без поштовхів. Така кровотеча може бути значною, однак для її зупинення, як правило, достатньо накладення пов'язки і надання ушкодженій частині тіла підвищеного положення.
Капілярна кровотеча виникає при ушкодженні дрібних кровоносних судин (капілярів). При такій кровотечі кров тече по всій поверхні рани як з губки. Така кровотеча, як правило, не буває сильною і для її зупинення досить накласти звичайну пов'язку. При капілярній кровотечі з рани кінцівки їй слід надати на якийсь час підвищеного положення. Якщо пов'язка просякає, накласти стисну пов'язку. Для цього, не відкриваючи рани, поверх марлі, якою вона закрита, накласти тугий жмут вати чи хустку і туго забинтувати поранене місце так, щоб цей жмут щільно придавив рану.
Внутрішню кровотечу визначають за раптовою блідістю обличчя, зблідненням і похолоданням кистей і стоп, за частішанням і ослабленням наповнення пульсу. Виникає запаморочення, шум у вухах, з'являється холодний піт, потім настає непритомність. Внутрішня кровотеча може бути, наприклад, при забитій травмі живота внаслідок розриву печінки чи селезінки (зовнішні ушкодження можуть бути відсутні). При перших ознаках внутрішньої кровотечі потрібно негайно направити потерпілого в лікувально-профілактичний заклад. За можливості на ділянку тіла, де припускається внутрішня кровотеча, варто накласти гумовий міхур, пластиковий мішок із льодом або холодною водою.
План
1. Призначення першої долікарської допомоги та загальні принципи її надання
2. Організація першої допомоги на підприємствах.
3. Поняття про рани.
4. Надання першої допомоги при враженні діяльності мозку
5. Допомога при зупинці дихання та серцевої діяльності
6. Кровотеча. Види кровотеч і їх способи зупинки.
Бердичівський медичний коледж
Практичне занаття №9
з безпеки життєдіяльності
Тема: «Зміст і обсяг першої медичної допомоги населенню в районах надзвичайних ситуацій»
Курс: II
Спеціальність: «Лікувальна справа»
Кількість навчальних годин: 2