№ п/п | Об’єкти вивчення | Напрямки вивчення стану об’єкту | Зауваження, рекомендації |
Відомості про бібліотекаря | Прізвище, ім’я, по батькові. Освіта. Стаж роботи (зокрема бібліотечний). Кваліфікаційна категорія. Проходження курсів,рік. Працює на ставку, 0,5 ставки, за сумісництвом. | ||
Приміщення бібліотеки, її обладнання | Абонементний зал. Читальний зал. Абонемент поєднаний з читальним залом. Книгосховище. Наявність чи відсутність технічних засобів. Меблі. Каталоги: -алфавітний; - систематичний; - електронний. Тематичні картотеки. Картотеки періодичний видань. | ||
Нормативно-правове забезпечення | Положення про бібліотеку. Закон України “Про бібліотеки та бібліотечну справу”. Інстукція про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури. Паспорт бібліотеки. Графік роботи шкільної бібліотеки. Правила користування шкільною бібліотекою. Посадові інструкції завідуючого бібліотекою, бібліотекаря. Інструкція з протипожежної безпеки в шкільній бібліотеці. | ||
Документація шкільного бібліотекаря | Річний план роботи шкільної бібліотеки. План роботи до Всеукраїнського дня бібліотек. Щоденник роботи бібліотеки. Тематичні папки. Переліки підручників на поточний рік. Масові заходи, постійно діючі та змінні виставки, бібліотечні уроки (плани проведення згідно переліку). Списки рекомендованої літератури. Звітна документація. | ||
Документація щодо доставки, обліку та збереження підручників | Накладні на отримані підручники та посібники. Інвентарна книга фонду підручників. Сумарна книга фонду підручників. Картотека фонду підручників. Книга видачі підручників класним керівникам. Формуляри класу. Акти передачі підручників у тимчасове користування іншим школам. Акти на списання підручників. Інвентаризаційний опис підручників. | ||
Документація щодо достаки, обліку та збереження художньої літератури | Накладна на отриману художню літературу. Інвентарні книги художньої літератури. Сумарна книга художньої літератури. Реєстраційна картка з аналітично-бібліографічним описом. Інвентаризаційний опис художньої літератури. Акти на списання. | ||
Інша документація шкільної бібліотеки | Книга обліку подарункових видань. Журнал обліку брошурних видань. Журнал обліку книг прийнятих на заміну загублених. Акти списання загубленої літератури. Читацькі формуляри. | ||
Книжковий фонд бібліотеки | Загальна кількість. Художня література. Методична, інша література. Підручники, всього: 1-4 класи – 5-9 класи – 10-11 класи – Кількість періодичних видань. Педагогічна преса. Дитяча література. Комплектування фонду(використання коштів спонсорів та бюджету;списання; передплата періодичних видань). |
В сучасних умовах реформування освітньої галузі виникла необхідність посилити увагу до питання організації роботи шкільної бібліотеки.
Одним із обов’язкових документів, які повинні бути у шкільній бібліотеці є паспорт бібліотеки. Його заповнюють усі загальноосвітні навчальніі заклади державної та комунальної форм власності. Паспорт заповнюється у двох примірниках. Один залишається у бібліотеці навчального закладу, другий передається методисту з бібліотечних фондів міського методичного кабінету. Паспорт заповнює завідувач бібліотеки або бібліотекар. Директор закладу затверджує його власним підписом і скріплює печаткою. Паспорт заповнюється на підставі даних первинного обліку бібліотеки, а також даних основних облікових документів, які ведуться в бібліотеці: книг інвентарного обліку, книг сумарного обліку, щоденнику роботи бібліотеки та інших облікових документів. Межами звітного періоду є початок і закінчення навчального року.
Робота шкільної бібліотеки чітко регламентується. Для її організації шкільний бібліотекар складає графік роботи бібліотеки, який затверджує директор школи. Цей документ вивішують поряд із розкладом уроків або на дверях бібліотеки. Бібліотекар у своєму плані та графіку роботи повинен виділити кожного дня одну годину для роботи з фондом. Один раз на місяць у шкільній бібліотеці за розпорядженням директора школи встановлюється санітарний день, у який бібліотека не обслуговує користувачів.
У папці нормативно-правової документації повинні бути посадові інструкції завідуючого бібліотеки (якщо є така посада в загальноосвітньому навчальному закладі) та бібліотекаря. Вони складаються на основі Типових посадових інсрукцій і повинні бути завірені директором школи. Це стосується також і правил користування шкільною бібліотекою.
Керівництво та контроль за діяльністю шкільної бібліотеки здійснює директор навчального закладу. Він відповідає за створення забезпечення необхідних умов, проведення якісної та ефективної роботи бібліотеки.
Уміння чітко і грамотно планувати свою роботу – один із показників фахової компетентності бібліотекаря. Кожна бібліотека повинна мати план роботи на навчальний рік, затверджений директором школи. Відповідно до Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу шкільна бібліотека будує свою роботу на підставі плану, який є складовою частиною навчально-виховної роботи школи, і звітує перед директором і педагогічною радою школи.
План роботи шкільної бібліотеки складається на один навчальний рік. У ньому необхідно передбачити резерв часу на виконання непередбачуваних робіт(підготовка міських заходів, незаплановані звіти, редагування каталогів і картотек, інвентаризація, створення нових тематичних папок та інше). План обов’язково повинен мати аналіз за минулий навчальний рік (показники: кількість читачів,, фонд бібліотеки, книговидача, масова робота, участь у конкурсах та інше).
Річний план роботи необов’язково має бути докладним. У ньому достатньо буде вказати теми, перелічити форми роботи й зазначити орієнтовний термін виконання. Більш детальний і конкретний план складається на місяць. Саме тут повинні бути зазначені всі терміни й місце проведення, визначені відповідальні за проведений захід. До головних і дуже значних тем року складається окремий план роботи (наприклад, до Всеукраїнського дня бібліотек, Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, Тижня книги і т.п.).
Одним із основних напрямків роботи шкільної бібліотеки є звітність.
Звітність – це усне або письмове повідомлення про свою діяльність. Звіти поділяються на статистичні, інформаційні та творчі.
Статистична звітність побудована на отриманні узагальнених даних про стан діяльності бібліотеки. Сюди можна віднести паспорт бібліотеки, кількісну частину річного плану, щоденник роботи бібліотеки.
Щоденник роботи шкільної бібліотеки – це документ, в якому ведеться щоденний облік читачів та обслуговування, масова та методична робота. Заповнюється щоденник роботи систематично і за всіма розділами. В кінці кожного місяця підводяться підсумки обліку читачів та відвідування, а в кінці року – за поточний рік.
Інформаційна звітність являє собою всесторонній аналіз діяльності напрямів роботи бібліотеки. Вона містить об’єктивні дані і конкретні приклади. Це може бути інформація про забезпечення учнів підручниками на поточний навчальний рік, про проведення та підсумки інвентаризації фонду підручників та інше.
Творча звітність – це демонстрація успіхів у роботі шкільної бібліотеки (портфоліо бібліотекаря, матеріали на конкурси, місячники, презентації проектів).
Одним із головних етапів перевірки роботи шкільної бібліотеки є вивчення питання обліку бібліотечного фонду.
Облік фонду – це комплекс операцій, що забезпечують фіксацію даних про величину, склад і рух фонду, його збереженість.
Успішне розв’язання завдань, що стоять перед шкільною бібліотекою значною мірою залежить від правильної науково-обгрунтованої, чіткої, творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково-бібліографічного апарату, цілеспрямованої роботи з їх збереження, поповнення та зміцнення.
Усі книги, брошури та журнали, що надійшли до шкільної бібліотеки є державною власністю. Саме це зобов’язує бібліотекаря вести чіткий облік бібліотечного фонду. Він має відображати надходження, вибуття видань, загальну чисельність та розподіл за видами і змістом. На основі звітних документів здійснюється контроль, перевірка і передача його від одного працівника іншому, ведеться статистична звітність. Правильна робота з обліковою документацією – це одна з найважливіших частин роботи шкільної бібліотеки. Необхідно досконало знати правила обліку та суворо дотримуватись їх. Облік фонду регламентується Інструкцією з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах. У бібліотеці ведуться такі види бібліотечного обліку: індивідуальний і сумарний.
Індивідуальний облік – це облік кожного примірника, що надійшов до бібліотеки(крім брошур, тому що вони обліковуються у журналі обліку брошурних видань). При ньому кожен документ отримує свій інвентарний номер, який фіксується в інвентарній книзі. Усі книги, що надходять до бібліотеки приймаються за супровідними документами. Інвентарна книга є одним із найважливіших документів шкільної бібліотеки, тому ведеться особливо старанно і відповідально. Інвентарна книга обліку має бути оправлена і прошнурована, а її сторінки пронумеровані, завірена підписом директора і скріплена печаткою навчального закладу.
Підручники обліковуються груповим способом. Для здійснення обліку підручників заводиться облікова картка, яка заноситься до картотеки руху підручників.
Для індивідуального обліку періодичних видань ведеться реєстраційна картотека періодичних видань.
Перед початком навчального року підручники видаються класним керівникам. Реєстрація видачі ведеться в окремому журналі видачі підручників класним керівникам та у формулярах класу.
Книги, що надійшли до бібліотеки без супровідного документа обліковуються в журналі подарункової літератури. А книги прийняті на заміну загублених у відповідному журналі.
Сумарний облік – це облік видань або інших документів, що надійшли до бібліотеки або вибули з неї згідно з одним супровідним документом. За допомогою сумарного обліку можна з’ясувати, скільки надійшло або вибуло документів упродовж усього часу існування бібліотеки, дає змогу підрахувати вартість фонду. Сумарний облік здійснується в сумарній книзі.
Підсумки руху бібліотечного фонду фіксуються один раз на рік, тобто подається інформація про те, скільки надійшло за рік документів, скільки вибуло і скільки є на 1 січня наступного року.
Документи, що не підлягають запису до інвентарної книги, обліковуються в сумарній книзі. Це, насамперед, стосується брошур і періодичних видань.
Книга сумарного обліку повинна зберігатися в бібліотеці постійно.
Як бачимо, перевірка роботи шкільної бібліотеки - це дійсно ефективна і стабільна форма методичної допомоги, що дозволяє зробити глибокий аналіз роботи шкільної бібліотеки вцілому. Крім того надається консультаційна допомога бібліотечних працівникам щодо тих питань, які викликають труднощі у роботі. Методист разом з бібліотекарем обговорюють недоліки, упущення, виявлені під час перевірки, розглядають шляхи їх подолання.
За підсумком кожної перевірки складається довідка, у якій обов’язково вказується:
1. мета перевірки;
2. строки;
3. посада перевіряючого;
4. яка робота проведена у ході перевірки (відвідування бібліотечних занять, проведення співбесід, вивчення бібліотечної документації, рейд перевірка стану підручників щодо їх збереження та інше).
5. констатація фактів, що виявлені під час вивчення роботи шкільної бібліотеки;
6. висновки;
7. рекомендації.
Отже, перевірка покликана не лише виявити недоліки у роботі, але й дозволяє визначити позитивні сторони діяльності шкільної бібліотеки, з’ясувати рівень фахової компетентності бібліотечних працівників.
Рекомендації:
1. Планувати роботу шкільної бібліотеки відповідно до річного плану роботи навчального закладу, у вступній частині обов’язково повинен бути аналіз роботи за попередній навчальний рік.
2. Оформлювати бібліотечну документацію відповідно до Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах.
3. Систематично вести щоденник роботи шкільної бібліотеки, заповнювати усі розділи згідно річного плану.
4. Проводити роботу щодо оформлення та поповнення систематичного та алфавітного каталогів, картотек періодичних видань і руху підручників.
5. Видавати усі придатні для використання підручники та навчальні посібники, що відповідають перелікам, які рекомендовані Міністерством освіти і науки України, та санітарно-гігієнічним вимогам. Вести чіткий контроль у журналі видачі підручників класним керіникам та у формулярах класу.
6. Систематично аналізувати використання бібліотечного фонду підручників і художньої літератури.
7. Проводити масові заходи, бібліотечні уроки, інформаційні години, пропагуючи нові надходження літератури.
8. Систематично здійснювати рейди перевірки стану підручників щодо їх збережнення. Результати рейдів вісвітлювати на нарадах при директорові навчального закладу.
9. Проводити активну інформаційну роботу щодо залучення учнів до читання, урізноманітнювати форми роботи з читачами.
10. Ширше використовувати кошти спонсорів для поповнення бібліотечного фонду шкільної бібліотеки.
11. У бібліотеці дотримуватися належного порядку, відповідно до вимог зберігати підручники та навчальні посібники окремо від фонду художньої літератури.
12. Вчасно здавати до методичного кабінету звітну документацію, інформацію щодо потреб та резерву підручників.